Sezonski radnici sada najviše imaju posla oko branja voća

Bez autora
May 21 2023

Grčka vapi za radnicima, potrebno joj je 300.000 sezonaca. Hrvatskoj treba njih oko 60.000.

Zbog manjka radne snage, Crnogorci čak uvode kategoriju stalnog sezonskog radnika. To se sve odražava i na Srbiju, koja ionako kuburi sa radnom snagom. Da bi zadržali postojeći, a pre svega iskusni kadar, poslodavci iz sektora ugostiteljstva prinuđeni su da se bore za kandidate za posao, nudeći im bolje uslove rada i veće zarade, približne onima koje radnici mogu da ostvare u susednim zemljama.

Primera radi, plate konobara na primorju kreću se oko 1.500 evra mesečno. Iz „Infostuda” naglašavaju da se hotelijerstvo i ugostiteljstvo sve više posmatraju kao poslovi za sezonski vid zarade, ali za njima ne zaostaju ni poslovi u građevinarstvu i poljoprivredi. Trenutno, sezonci najviše imaju posla oko branja voća, ali i u hotelijerstvu i građevinarstvu. Najveći broj radnika dobija posao na nekoliko nedelja, najčešće zbog branja voća, u proseku radeći za dnevnicu od 3.000 do 6.000 dinara, uz obezbeđen smeštaj i obroke, ali često bez bilo kakvog ugovora o radu. Tako ostaju i bez radnih prava, a dnevnice zarađuju kod gazda poljoprivrednih imanja koje inspektori rada gotovo da i ne obilaze.

Oni koji imaju više sreće, najviše su angažovani u kol-centrima, na lepljenju deklaracija i pakovanju u magacinima, u administrativnim delatnostima, ali takve poslove najčešće prihvataju mladi. U omladinskim zadrugama otkrivaju da su satnice u proseku oko 250 dinara, u zavisnosti od dužine radnog dana i vrste posla.

Sezonski poslovi se inače mogu obavljati na osnovu ugovora o radu na određeno vreme i ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Broj prijavljenih sezonskih radnika se povećava iz godine u godinu, u proseku ih je oko 35.000 godišnje. Portal za evidenciju www.sezonskiradnici.gov.rs najviše koriste poslodavci iz Vojvodine i centralne Srbije.

Iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) navode da je posredstvom elektronskog softvera za prijavljivanje sezonskih radnika u Srbiji do sada prijavljeno oko 75.336 sezonaca. Prednosti uvođenja e-sistema su brojni. Radnici danas imaju sigurnu naknadu, penzijsko, osiguranje u slučaju povrede na radu, pravnu sigurnost iako ne postoji pisani ugovor, jer je sama registracija na portalu dovoljan dokaz (mogu da traže i pisanu potvrdu poslodavca). Privreda ima niže administrativne i finansijske troškove, podsećaju u NALED-u, a država je dobila uređen sistem, bolju efikasnost kontrole i naplate, nižu sivu ekonomiju, veće zapošljavanje i poreske prihode.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik